Historia dworca PKS

Historia dworca PKS

Jeszcze pół wieku temu pomiędzy ulicami Spółdzielczą, 1-go Maja i Jedności Robotniczej istniał prowizoryczny dworzec. Był on wielkim klepiskiem z obskurnym barakiem, a po ulewach zamieniał się w bagnisko pełne dziur, przez które trudno było dojść do przystanków. Dworcowy barak pełnił funkcję handlową, nosząc dumną nazwę Wiejskiego Domu Towarowego. W parterowym obiekcie mieściła się poczekalnia, początkowo bez kasy – bilety można było kupić jedynie u kierowcy.

Taka sytuacja trwała do 7 grudnia 1973 r., kiedy hucznie oddano do użytku dworzec z prawdziwego zdarzenia. Na czas budowy przystanki autobusowe przeniesione zostały w pobliże stacji PKP.

Nowy dworzec w mediach określany był jako jeden z najnowocześniejszych w Polsce, ustępując funkcjonalnością i nowatorskimi rozwiązaniami jedynie Tarnobrzegowi.

Przeszklony budynek, z wieloma elementami z aluminium był wówczas szczytem nowoczesności i obiektem marzeń wielu miast. Inwestycja kosztowała 13 mln zł. Kubatura budynku wynosiła 6 tys. m3, a dworzec mógł obsłużyć dziennie 14 tys. pasażerów (niektóre opracowania mówią o 20 tys.).

Wewnątrz znajdowało się kilka kas, informacja autobusowa, toalety, kiosk, kawiarenka, zaplecze socjalne dla kierowców, pomieszczenia biurowe oraz przestronna poczekalnia. Stała w niej wielka palma donicowa oraz pierwszy w Głogowie automat do gry zwany potocznie flipperem (jedna gra kosztowała 2 zł).

Dopełnieniem szczęścia było dobudowanie w pobliżu myjni autobusowej. Powstanie nowego dworca było w tamtych latach koniecznością. Szybki rozwój przemysłowy miasta i regionu powodował znaczne zwiększenie ruchu pasażerskiego. W 1965 r. głogowski PKS dysponował 52 autokarami. W tym też roku przewieziono prawie 3 mln osób. Dziesięć lat później do dyspozycji PKS miał już 176 autobusów, które przewiozły 15,5 mln pasażerów.

W latach 70. PKS Głogów pod względem liczby pasażerów zajmował drugie miejsce w województwie zielonogórskim. Kolejna wielka zmiana nastąpiła już w XXI w.

W miejsce wysłużonego dworca w 2006 r. powstała Galeria Dworcowa. Od tej pory obiekt pełni nie tylko funkcje związane z komunikacją autobusową, ale także handlową i usługową.

Źródło: Urząd Miejski w Głogowie

Previous Czekacie na Legendy o Ziemi Głogowskiej?
Next Pokaz filmów krótkometrażowych nominowanych do Oscara

Może to Ci się spodoba

Jubileuszowy koncert „Rośliny” na Dniach Głogowa

Zespół Roślina powstał w 2001 roku. W 2009 roku na jakiś czas grupa zawiesiła swoją działalność, ale w końcu wróciła na scenę w nowym składzie. Pierwszy koncert po reaktywacji odbył

Uniwersytet Jagielloński gruntownie modernizuje swój kampus medyczny

Collegium Medicum, czyli kampus medyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, zostanie gruntownie odnowiony. Będzie to możliwe dzięki współpracy uczelni z partnerem prywatnym – spółką Neoświat. Jak wyjaśnia prof. Piotr Laidler, prorektor UJ ds. Collegium

Pokaz filmów krótkometrażowych nominowanych do Oscara

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na pokazy filmów krótkometrażowych, nominowanych do Oscara. 19.05.2022 godz. 20.00 – Krótkometrażowe Filmy Aktorskie Nominowane do OSCARA 23.06.2022 godz. 20.00 – Krótkometrażowe Filmy Animowane Nominowane do OSCARA Bilety:

Zima w Twierdzy: zobacz, co się będzie działo

Przez dwa tygodnie mieszkańcy będą mieli okazję poznać historię miasta, wziąć udział w wycieczkach, zwiedzić głogowskie zabytki, również te niedostępne na co dzień miejsca Głogowa. W pierwszym tygodniu poznamy atrakcje

Lwowska kołysanka

Głogowska Edukacja Kresowa zaprasza na spotkanie autorskie online z Moniką Kowalską – autorką książki „Dwa miasta”, które odbędzie się 10 sierpnia o godzinie 20:00. Dla internautów przewidziane są upominki książkowe wydawnictwa

II Mała Głogowska Noc Rockowa

28 sierpnia o godz.18:30 przy Klubie Mayday na os. Kopernika odbędzie się II Mała Noc Rockowa. Zagrają: 🎸 MIASTO GNIEWU z Legnicy 🎸 CANNONBALL z Poznania – Laureat Osobowości Scenicznej

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź