Historia dworca PKS

Historia dworca PKS

Jeszcze pół wieku temu pomiędzy ulicami Spółdzielczą, 1-go Maja i Jedności Robotniczej istniał prowizoryczny dworzec. Był on wielkim klepiskiem z obskurnym barakiem, a po ulewach zamieniał się w bagnisko pełne dziur, przez które trudno było dojść do przystanków. Dworcowy barak pełnił funkcję handlową, nosząc dumną nazwę Wiejskiego Domu Towarowego. W parterowym obiekcie mieściła się poczekalnia, początkowo bez kasy – bilety można było kupić jedynie u kierowcy.

Taka sytuacja trwała do 7 grudnia 1973 r., kiedy hucznie oddano do użytku dworzec z prawdziwego zdarzenia. Na czas budowy przystanki autobusowe przeniesione zostały w pobliże stacji PKP.

Nowy dworzec w mediach określany był jako jeden z najnowocześniejszych w Polsce, ustępując funkcjonalnością i nowatorskimi rozwiązaniami jedynie Tarnobrzegowi.

Przeszklony budynek, z wieloma elementami z aluminium był wówczas szczytem nowoczesności i obiektem marzeń wielu miast. Inwestycja kosztowała 13 mln zł. Kubatura budynku wynosiła 6 tys. m3, a dworzec mógł obsłużyć dziennie 14 tys. pasażerów (niektóre opracowania mówią o 20 tys.).

Wewnątrz znajdowało się kilka kas, informacja autobusowa, toalety, kiosk, kawiarenka, zaplecze socjalne dla kierowców, pomieszczenia biurowe oraz przestronna poczekalnia. Stała w niej wielka palma donicowa oraz pierwszy w Głogowie automat do gry zwany potocznie flipperem (jedna gra kosztowała 2 zł).

Dopełnieniem szczęścia było dobudowanie w pobliżu myjni autobusowej. Powstanie nowego dworca było w tamtych latach koniecznością. Szybki rozwój przemysłowy miasta i regionu powodował znaczne zwiększenie ruchu pasażerskiego. W 1965 r. głogowski PKS dysponował 52 autokarami. W tym też roku przewieziono prawie 3 mln osób. Dziesięć lat później do dyspozycji PKS miał już 176 autobusów, które przewiozły 15,5 mln pasażerów.

W latach 70. PKS Głogów pod względem liczby pasażerów zajmował drugie miejsce w województwie zielonogórskim. Kolejna wielka zmiana nastąpiła już w XXI w.

W miejsce wysłużonego dworca w 2006 r. powstała Galeria Dworcowa. Od tej pory obiekt pełni nie tylko funkcje związane z komunikacją autobusową, ale także handlową i usługową.

Źródło: Urząd Miejski w Głogowie

Previous Czekacie na Legendy o Ziemi Głogowskiej?
Next Pokaz filmów krótkometrażowych nominowanych do Oscara

Może to Ci się spodoba

Seniorzy z Domu Dziennego Pobytu obchodzą Święto Chleba

W domu Dziennego Pobytu odbyły się XVII obchody Święta Chleba. – Mamy bogatą ofertę dla seniorów w każdy dzień. Dajemy im możliwość spotykania się w naszym Domu. Dzień chleba to szczególne

Głogowski Chór Gospel Space of Grace zaprasza na koncert charytatywny

Honorata choruje na nowotwór jajnika. Po dziesięciu miesiącach przyjmowania leków doszło do reemisji choroby. Mimo bólu i niezwykłego ciężaru, który niesie za sobą nowotwór nie traci nadziei i walczy dalej.

Trasa „Disney Księżniczki Koncert” już wkrótce odwiedzi Wrocław i Gdańsk. Bilety do magicznej krainy bajek są nadal dostępne!

Do największych polskich miast zawitała seria występów “Disney Księżniczki Koncert”. To niepowtarzalna okazja, by usłyszeć na żywo piosenki, które poruszają i inspirują kolejne pokolenia. Magia Disneya zaczarowała już Kraków, Katowice

Miejska biblioteka zaprasza na spotkanie z podróżnikiem

Miejska Biblioteka Publiczna w Głogowie zaprasza na spotkanie z Bartoszem Malinowskim, podróżnikiem i przewodnikiem górskim, który wraz żoną, w 2016 r.  przemierzył Wielki Szlak Himalajski. Bartosz Malinowski opowie o tej

Głogowska biblioteka zaprasza na spotkanie autorskie

Miejska Biblioteka Publiczna w Głogowie zaprasza na spotkanie z autorem książki „Piękna Izabela” Tomaszem Jankowskim, które odbędzie się 18 stycznia o godz. 17.00 w bibliotece przy ul. Jedności Robotniczej 15.

Kolędowali dla Jasia

W niedzielę, 5 grudnia na głogowskim rynku odbył się koncert z cyklu „Kolędy dla…” W tegorocznej edycji zbierano pieniądze na operację nóżek Jasia Walosa. Udało się zebrać 14. 509, 21gr.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź