Historia dworca PKS

Historia dworca PKS

Jeszcze pół wieku temu pomiędzy ulicami Spółdzielczą, 1-go Maja i Jedności Robotniczej istniał prowizoryczny dworzec. Był on wielkim klepiskiem z obskurnym barakiem, a po ulewach zamieniał się w bagnisko pełne dziur, przez które trudno było dojść do przystanków. Dworcowy barak pełnił funkcję handlową, nosząc dumną nazwę Wiejskiego Domu Towarowego. W parterowym obiekcie mieściła się poczekalnia, początkowo bez kasy – bilety można było kupić jedynie u kierowcy.

Taka sytuacja trwała do 7 grudnia 1973 r., kiedy hucznie oddano do użytku dworzec z prawdziwego zdarzenia. Na czas budowy przystanki autobusowe przeniesione zostały w pobliże stacji PKP.

Nowy dworzec w mediach określany był jako jeden z najnowocześniejszych w Polsce, ustępując funkcjonalnością i nowatorskimi rozwiązaniami jedynie Tarnobrzegowi.

Przeszklony budynek, z wieloma elementami z aluminium był wówczas szczytem nowoczesności i obiektem marzeń wielu miast. Inwestycja kosztowała 13 mln zł. Kubatura budynku wynosiła 6 tys. m3, a dworzec mógł obsłużyć dziennie 14 tys. pasażerów (niektóre opracowania mówią o 20 tys.).

Wewnątrz znajdowało się kilka kas, informacja autobusowa, toalety, kiosk, kawiarenka, zaplecze socjalne dla kierowców, pomieszczenia biurowe oraz przestronna poczekalnia. Stała w niej wielka palma donicowa oraz pierwszy w Głogowie automat do gry zwany potocznie flipperem (jedna gra kosztowała 2 zł).

Dopełnieniem szczęścia było dobudowanie w pobliżu myjni autobusowej. Powstanie nowego dworca było w tamtych latach koniecznością. Szybki rozwój przemysłowy miasta i regionu powodował znaczne zwiększenie ruchu pasażerskiego. W 1965 r. głogowski PKS dysponował 52 autokarami. W tym też roku przewieziono prawie 3 mln osób. Dziesięć lat później do dyspozycji PKS miał już 176 autobusów, które przewiozły 15,5 mln pasażerów.

W latach 70. PKS Głogów pod względem liczby pasażerów zajmował drugie miejsce w województwie zielonogórskim. Kolejna wielka zmiana nastąpiła już w XXI w.

W miejsce wysłużonego dworca w 2006 r. powstała Galeria Dworcowa. Od tej pory obiekt pełni nie tylko funkcje związane z komunikacją autobusową, ale także handlową i usługową.

Źródło: Urząd Miejski w Głogowie

Previous Czekacie na Legendy o Ziemi Głogowskiej?

Może to Ci się spodoba

Walentynki w teatrze. Ruszyła sprzedaż biletów

Spektakl estradowy w oparciu o sceny satyryczne z cyklu „Tragedie małżeńskie” Stefanii Grodzieńskiej i piosenki nawiązujące do małżeńskiej tematyki, męsko-damskich zależności w konwencji komediowej, czy jak kto woli żartobliwej, ale

Uniwersytet Jagielloński gruntownie modernizuje swój kampus medyczny

Collegium Medicum, czyli kampus medyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, zostanie gruntownie odnowiony. Będzie to możliwe dzięki współpracy uczelni z partnerem prywatnym – spółką Neoświat. Jak wyjaśnia prof. Piotr Laidler, prorektor UJ ds. Collegium

Zima w Twierdzy: zobacz, co się będzie działo

Przez dwa tygodnie mieszkańcy będą mieli okazję poznać historię miasta, wziąć udział w wycieczkach, zwiedzić głogowskie zabytki, również te niedostępne na co dzień miejsca Głogowa. W pierwszym tygodniu poznamy atrakcje

Seniorzy z Domu Dziennego Pobytu obchodzą Święto Chleba

W domu Dziennego Pobytu odbyły się XVII obchody Święta Chleba. – Mamy bogatą ofertę dla seniorów w każdy dzień. Dajemy im możliwość spotykania się w naszym Domu. Dzień chleba to szczególne

Głogowska biblioteka zaprasza na spotkanie autorskie

Miejska Biblioteka Publiczna w Głogowie zaprasza na spotkanie z autorem książki „Piękna Izabela” Tomaszem Jankowskim, które odbędzie się 18 stycznia o godz. 17.00 w bibliotece przy ul. Jedności Robotniczej 15.

Stan wojenny 1981 – 1983. Wystawa w głogowskim muzeum

13 grudnia 1981 roku na obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wprowadzony został stan wojenny. Czterdziestą rocznicę tego wydarzenia upamiętnia ekspozycja czasowa w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie. Wystawa elementarna, przygotowana przez Biuro

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź