Historia dworca PKS
Jeszcze pół wieku temu pomiędzy ulicami Spółdzielczą, 1-go Maja i Jedności Robotniczej istniał prowizoryczny dworzec. Był on wielkim klepiskiem z obskurnym barakiem, a po ulewach zamieniał się w bagnisko pełne dziur, przez które trudno było dojść do przystanków. Dworcowy barak pełnił funkcję handlową, nosząc dumną nazwę Wiejskiego Domu Towarowego. W parterowym obiekcie mieściła się poczekalnia, początkowo bez kasy – bilety można było kupić jedynie u kierowcy.
Taka sytuacja trwała do 7 grudnia 1973 r., kiedy hucznie oddano do użytku dworzec z prawdziwego zdarzenia. Na czas budowy przystanki autobusowe przeniesione zostały w pobliże stacji PKP.
Nowy dworzec w mediach określany był jako jeden z najnowocześniejszych w Polsce, ustępując funkcjonalnością i nowatorskimi rozwiązaniami jedynie Tarnobrzegowi.
Przeszklony budynek, z wieloma elementami z aluminium był wówczas szczytem nowoczesności i obiektem marzeń wielu miast. Inwestycja kosztowała 13 mln zł. Kubatura budynku wynosiła 6 tys. m3, a dworzec mógł obsłużyć dziennie 14 tys. pasażerów (niektóre opracowania mówią o 20 tys.).
Wewnątrz znajdowało się kilka kas, informacja autobusowa, toalety, kiosk, kawiarenka, zaplecze socjalne dla kierowców, pomieszczenia biurowe oraz przestronna poczekalnia. Stała w niej wielka palma donicowa oraz pierwszy w Głogowie automat do gry zwany potocznie flipperem (jedna gra kosztowała 2 zł).
Dopełnieniem szczęścia było dobudowanie w pobliżu myjni autobusowej. Powstanie nowego dworca było w tamtych latach koniecznością. Szybki rozwój przemysłowy miasta i regionu powodował znaczne zwiększenie ruchu pasażerskiego. W 1965 r. głogowski PKS dysponował 52 autokarami. W tym też roku przewieziono prawie 3 mln osób. Dziesięć lat później do dyspozycji PKS miał już 176 autobusów, które przewiozły 15,5 mln pasażerów.
W latach 70. PKS Głogów pod względem liczby pasażerów zajmował drugie miejsce w województwie zielonogórskim. Kolejna wielka zmiana nastąpiła już w XXI w.
W miejsce wysłużonego dworca w 2006 r. powstała Galeria Dworcowa. Od tej pory obiekt pełni nie tylko funkcje związane z komunikacją autobusową, ale także handlową i usługową.
Źródło: Urząd Miejski w Głogowie
Może to Ci się spodoba
Stan wojenny 1981 – 1983. Wystawa w głogowskim muzeum
13 grudnia 1981 roku na obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wprowadzony został stan wojenny. Czterdziestą rocznicę tego wydarzenia upamiętnia ekspozycja czasowa w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie. Wystawa elementarna, przygotowana przez Biuro
Dawne i niedawne smaki Dolnoślązaków w głogowskim muzeum
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie kolejny raz włącza się w działania związane z Europejskimi Dniami Dziedzictwa. Hasło przewodnie tegorocznej edycji EDD brzmi „Smaki dziedzictwa” i właśnie owym smakom poświęcone będą spotkania
W 21 szkołach ruszył projekt Małopolska Chmura Edukacji
Program Małopolskiej Chmury Edukacyjnej ma umożliwić uczniom kontakt z uczelnią, zmniejszyć wykluczenie edukacyjne poza dużymi miastami i zainteresować kierunkami studiów zgodnymi ze specjalizacją regionu. W pilotażu bierze udział 21 szkół ponadgimnazjalnych z Małopolski. Zdaniem ekspertów
Głogowska biblioteka zaprasza na spotkanie autorskie
Miejska Biblioteka Publiczna w Głogowie zaprasza na spotkanie z autorem książki „Piękna Izabela” Tomaszem Jankowskim, które odbędzie się 18 stycznia o godz. 17.00 w bibliotece przy ul. Jedności Robotniczej 15.
Picasso w Głogowie! Wystawa już otwarta
Od dziś w Galerii Edukacji Twórczej Centrum Kultury MOK można oglądać wystawę zatytułowaną „Ludzka Komedia” prezentującą oryginalne litografie Pabla Picassa. Jest to wyjątkowy moment, dlatego że głogowianie mają szansę obejrzeć
Mikołajkowy Kiermasz Książki Przeczytanej
Akcja organizowana jest przy wparciu radnego Marka Sienkiewicza. W mikołajki, 6 grudnia, w bibliotece przy ul. Jedności Robotniczej 15 odbędzie się Kiermasz Książki Przeczytanej. Będzie można kupić książki nowe, raz
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!