E-sport przyciąga coraz więcej graczy i widzów
Mistrzostwa w grach komputerowych ogląda blisko 256 mln osób na całym świecie. Rynek wart jest obecnie 0,5 mld dol., a w 2019 roku ma sięgnąć 1,1 mld dol. – wynika z szacunków Newzoo. Rosnąca popularność e-sportu sprawia, że interesują się nim przedstawiciele biznesu sportowego. To niezagospodarowana przestrzeń, w której można kreować przyszłość i brać w niej czynny udział – ocenia Paweł Madler, dyrektor operacyjny Macro Games.
– Na biznes e-sportowy trzeba patrzeć jak na inne dyscypliny sportowe. Jesteśmy w takiej sytuacji, że e-sport jako dyscyplina sportowa dopiero się rozwija. Wchodzimy w nowy rynek, nowe wyzwania i możliwości, które daje – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Biznes Paweł Madler, dyrektor operacyjny spółki Macro Games.
E-sport, czyli mistrzostwa w grach komputerowych, stają się popularną dyscypliną sportową. Tylko w Europie przyciąga 23 mln fanów, w Polsce to obecnie ok. 0,5 mln osób, ale dynamika wzrostu jest szybsza niż w innych krajach europejskich (14 proc.). Jeszcze kilka lat temu rynek praktycznie nie istniał, dziś jego wartość globalną ocenia się na blisko 500 mln dol. Do 2019 roku ma przekroczyć 1,1 mld dol. W Korei Południowej e-sport został uznany za sporty narodowy. To wszystko sprawia, że firmy, które zainwestują w tę nową dyscyplinę sportu, mogą sporo zyskać. Przykładem mogą być klasyczne dyscypliny sportu.
– E-sport to niezagospodarowana przestrzeń. Możemy wyciągać wnioski, jak rozwijał się biznes wokół innych dyscyplin, przenosić je na rozrywkę elektroniczną, gry elektroniczne i maksymalizować zyski, wyciągać wnioski, czyli nie powtarzać błędów, a robić to, co naprawdę działa – przekonuje Madler.
Zarobki e-zawodników, choć niższe niż w najbardziej dochodowych klasycznych sportach, pozwalają na dostatnie życie. Najlepsi w Polsce mogą zarobić 0,5 mln dol., czołowi zawodnicy świata – kilka milionów dolarów.
– To podobna historia jak w innych popularnych dyscyplinach. Najpierw byli zawodnicy, którzy się stawali coraz bardziej profesjonalni, w związku z tym wokół nich pojawiały się pieniądze, najpierw nieduże, wspierające tylko takie podstawowe działania, a później coraz większy profesjonalizm, coraz większe nakłady na trening i rozwój zawodników – mówi ekspert Macro Games. – W klasycznych sportach wzrastała atrakcyjność tego, co robią sportowcy, coraz więcej ludzi miało ochotę oglądać rywalizację. Budowały się trybuny, zbierali widzowie wokół meczów, coraz chętniej oglądali też transmisje z tych wydarzeń.
Zmagania w grach komputerowych przyciągają setki tysięcy osób, relacje telewizyjne śledzą miliony. Mistrzostwa świata z 2015 roku przyciągnęły przed ekrany 60 mln internautów. W Polsce Intel Extreme Masters, najważniejsza tego typu impreza w naszym kraju, zgromadziła ponad 110 tys. widzów w trzy dni. Łącznie liczba miłośników e-sportu sięga 256 mln osób. W 2019 roku może być ich niemal 350 mln (raport Newzoo Global eSports Market).
Źródła przychodów drużyn e-sportowych, podobnie jak w przypadku zwykłych klubów sportowych, pochodzą przede wszystkim z praw medialnych i transmisji imprez. Część drużyn wypuszcza też własne akcesoria, które generują dużą część zysków.
– Wokół całej działalności stricte sportowej urósł cały biznes sponsorski – gadżety, stroje, koszulki, zabawki. To samo dokładnie w tej chwili się dzieje z e-sportem, tyle tylko, że jesteśmy na początku tej drogi, co jest bardzo dobre, bo możemy kreować tę przyszłość i brać w niej czynny udział – przekonuje Paweł Madler.
Może to Ci się spodoba
Srebrny medal w Górskich Szosowych Mistrzostwach Polski
Zakończyły się, bardzo udane dla ekipy TC Chrobry Scott Głogów, Górskie Szosowe Mistrzostwa Polski. W rozgrywanych w Łukowicy (Małopolska) mistrzostwach Patryk Gieracki został srebrnym medalistą w kategorii młodzieżowiec. Kolarze mieli
Młodzi tenisiści rozegrali turniej z okazji Dnia Dziecka
29 maja odbył się turniej tenisa ziemnego z okazji Dnia Dziecka, organizowany przez Głogowskie Towarzystwo Tenisowe. Zawody rozpoczęły się w godzinach porannych, a do rozgrywek stanęło 42 dzieci. Turniej rozegrano
Dzień Dziecka z Rakietą
Głogowskie Towarzystwo Tenisowe zaprasza na turniej „Dzień Dziecka z Rakietą”, który odbędzie się 29 maja na kortach Chrobrego. Zawody zostaną rozegrane w trzech kategoriach wiekowych: do lat 12, 14 i
Początek fazy rewanżowej – bez punktów
Już dwa spotkania rozegrali siatkarze SPS Chrobry Głogów w 2022 roku, ale fazę rewanżową rozpoczęli bez punktów. 5 stycznia Pomarańczowo-Czarni zmierzyli się z KS Lechia Tomaszów Mazowiecki. Goście punkty zabrali
Mecz domowy ze Świdnikiem
W najbliższą sobotę, 11 grudnia, SPS Chrobry Głogów zmierzy się na własnej hali z drużyną Polski Cukier Avia Świdnik. Wstęp na mecz jest wolny. Początek o godz. 18:00. Głogowianie zajmują
Trening brzucha dla początkujących
Najbardziej skuteczne ćwiczenia brzucha będą sprawiać, że pracuje cały rdzeń. W połączeniu z właściwą formą, mogą również zmniejszyć objawy przewlekłego bólu dolnej części pleców. Ćwiczenia brzucha mogą pomóc Ci ponownie połączyć
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!