Historia dworca PKS
Jeszcze pół wieku temu pomiędzy ulicami Spółdzielczą, 1-go Maja i Jedności Robotniczej istniał prowizoryczny dworzec. Był on wielkim klepiskiem z obskurnym barakiem, a po ulewach zamieniał się w bagnisko pełne dziur, przez które trudno było dojść do przystanków. Dworcowy barak pełnił funkcję handlową, nosząc dumną nazwę Wiejskiego Domu Towarowego. W parterowym obiekcie mieściła się poczekalnia, początkowo bez kasy – bilety można było kupić jedynie u kierowcy.
Taka sytuacja trwała do 7 grudnia 1973 r., kiedy hucznie oddano do użytku dworzec z prawdziwego zdarzenia. Na czas budowy przystanki autobusowe przeniesione zostały w pobliże stacji PKP.
Nowy dworzec w mediach określany był jako jeden z najnowocześniejszych w Polsce, ustępując funkcjonalnością i nowatorskimi rozwiązaniami jedynie Tarnobrzegowi.
Przeszklony budynek, z wieloma elementami z aluminium był wówczas szczytem nowoczesności i obiektem marzeń wielu miast. Inwestycja kosztowała 13 mln zł. Kubatura budynku wynosiła 6 tys. m3, a dworzec mógł obsłużyć dziennie 14 tys. pasażerów (niektóre opracowania mówią o 20 tys.).
Wewnątrz znajdowało się kilka kas, informacja autobusowa, toalety, kiosk, kawiarenka, zaplecze socjalne dla kierowców, pomieszczenia biurowe oraz przestronna poczekalnia. Stała w niej wielka palma donicowa oraz pierwszy w Głogowie automat do gry zwany potocznie flipperem (jedna gra kosztowała 2 zł).
Dopełnieniem szczęścia było dobudowanie w pobliżu myjni autobusowej. Powstanie nowego dworca było w tamtych latach koniecznością. Szybki rozwój przemysłowy miasta i regionu powodował znaczne zwiększenie ruchu pasażerskiego. W 1965 r. głogowski PKS dysponował 52 autokarami. W tym też roku przewieziono prawie 3 mln osób. Dziesięć lat później do dyspozycji PKS miał już 176 autobusów, które przewiozły 15,5 mln pasażerów.
W latach 70. PKS Głogów pod względem liczby pasażerów zajmował drugie miejsce w województwie zielonogórskim. Kolejna wielka zmiana nastąpiła już w XXI w.
W miejsce wysłużonego dworca w 2006 r. powstała Galeria Dworcowa. Od tej pory obiekt pełni nie tylko funkcje związane z komunikacją autobusową, ale także handlową i usługową.
Źródło: Urząd Miejski w Głogowie
Może to Ci się spodoba
II Mała Głogowska Noc Rockowa
28 sierpnia o godz.18:30 przy Klubie Mayday na os. Kopernika odbędzie się II Mała Noc Rockowa. Zagrają: 🎸 MIASTO GNIEWU z Legnicy 🎸 CANNONBALL z Poznania – Laureat Osobowości Scenicznej
Głogowska biblioteka zaprasza na spotkanie autorskie
Miejska Biblioteka Publiczna w Głogowie zaprasza na spotkanie z autorem książki „Piękna Izabela” Tomaszem Jankowskim, które odbędzie się 18 stycznia o godz. 17.00 w bibliotece przy ul. Jedności Robotniczej 15.
Zima w Twierdzy: zobacz, co się będzie działo
Przez dwa tygodnie mieszkańcy będą mieli okazję poznać historię miasta, wziąć udział w wycieczkach, zwiedzić głogowskie zabytki, również te niedostępne na co dzień miejsca Głogowa. W pierwszym tygodniu poznamy atrakcje
Picasso w Głogowie! Wystawa już otwarta
Od dziś w Galerii Edukacji Twórczej Centrum Kultury MOK można oglądać wystawę zatytułowaną „Ludzka Komedia” prezentującą oryginalne litografie Pabla Picassa. Jest to wyjątkowy moment, dlatego że głogowianie mają szansę obejrzeć
Kolędowali dla Jasia
W niedzielę, 5 grudnia na głogowskim rynku odbył się koncert z cyklu „Kolędy dla…” W tegorocznej edycji zbierano pieniądze na operację nóżek Jasia Walosa. Udało się zebrać 14. 509, 21gr.
Trasa „Disney Księżniczki Koncert” już wkrótce odwiedzi Wrocław i Gdańsk. Bilety do magicznej krainy bajek są nadal dostępne!
Do największych polskich miast zawitała seria występów “Disney Księżniczki Koncert”. To niepowtarzalna okazja, by usłyszeć na żywo piosenki, które poruszają i inspirują kolejne pokolenia. Magia Disneya zaczarowała już Kraków, Katowice
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!